Дуже часто студенти запитують нас, що можна почитати про практику, історію Аштанга йоги, про традицію і вчителів. У нашій Шалі є власна бібліотека, з якої даємо студентам читати книги під запис на 2 тижні. Також для більшої зручності ми вирішили відкрити новий розділ на сайті, де викладатимемо не лише книги, а й статті, інтерв'ю та іншу найцікавішу інформацію, яка допоможе вам краще зрозуміти і розібратися у практиці. Пишіть нам свої побажання на shalakiev@gmail.com

Намасте :)

"Йога Макаранда" Шрі Т. Крішнамачарья

Мабуть усім, хто цікавиться йогою, відома особистість видатного вчителя йоги Шрі Тірумала Крішнамачар'ї (1888-1989), учні якого створили найпоширеніші стилі хатха йоги 20-го століття, такі як Аштанга йога, йога. Айєнгара, віні йога тощо.

Крішнамачарья видав ще дві роботи південно-індійськими мовами каннада і тамільською, безпосередньо по Хатха Йозі: це «Йога Макаранда» (1934) та «Йогасанагалу» (1941). Там описані послідовності асан та віньяс, спосіб застосування уджайї пранаями та кумбхак в асанах.

Послідовності, описані Крішнамачар'єю, лягли в основу аштангу йоги Паттабхі Джойса, але є і відмінності - і в побудові, і в тривалості фіксації поз, і в застосуванні кумбхак під час утримання асан (у Крішнамачар'ї).



"Священний вогонь. Моя подорож в глубини Аштанга йоги". Кіно Макгрегор.

Кіно МакГрегор (Kino MacGregor) – одна з небагатьох, хто одержав право викладання Аштанга йоги кількох рівнів складності від самого Шрі К. Паттабхі Джойса. Як спеціаліст міжнародного рівня з йоги, вона заснувала в Майамі Miami Life Center, де проводить навчальні семінари з теорії та практики Аштанги.

Займатися йогою вона почала в 19 років. Через три роки стала відвідувати уроки Аштанга йоги у Нью-Йорку. Через сім місяців регулярної практики Кіно МакГрегор вирушила до Майсора (Індія), щоб навчатися у засновника Аштанга йоги гуруджі Паттабхі Джойса. Вона цілком присвятила себе вивченню теорії та практиці йоги і через сім років регулярних поїздок до свого наставника Кіно МакГрегор отримала сертифікат вчителя Аштанга йоги. У 2006 році разом із чоловіком заснувала Miami Life Center, де щодня проходять уроки та семінари з йоги.


"Засмагла блондинка з білосніжною посмішкою, одягнена в мікрошорти і настільки ж мініатюрний топ, з блиском в очах розмірковує про йогу, блискуче демонструє асани і надихає на щоденну практику. Для багатьох Кіно - саме та причина, через яку вони почали займатися йогою і зробили вибір на користь Аштанги. МакГрегор говорить про себе, як поєднання двох світів - світу традиційної, старанної практики йоги та світу сучасного життя звичайної американської дівчини.Кіно говорить про те, як сильно йога змінює наш внутрішній світ на краще. Як нікому іншому, їй довелося випробувати це собі. З 9 років страждаючи на депресію, за роки практики Кіно вдалося впоратися з негативними думками і навчитися дивитися на події життя з оптимізмом і вірою. Щастя завжди всередині нас, щоб не відбувалося. Щоб знайти його, не потрібно шукати зовні, і намагатися заповнити порожнечу душі відносинами, покупками, роботою чи ще чимось. Просто відкрийте для себе цей дивовижний шлях йоги і станьте зіркою свого власного життя. Після таких слів, що надихають, так і хочеться посміхнутися, кинути все і швидше розстелити улюблений килимок".


«Гхера́нда-самхіта» — один з трьох класичних текстів з хатха-йоги

На одному рівні з «Хатха-йога-прадіпікою» та «Шива-самхітою». Вважається найбільш енциклопедичним текстом із трьох; датується XVII століттям. Являє собою збірку настанов про йогу, які Гхеранда розповів Чанді Капалі. На відміну від інших писань з хатха-йоги, в «Гхеранда-самхіті» пояснюється шлях семиступінчастої йоги:

  • Шаткарма (санскр. - шість дій) для очищення. Описано шість дій очищення - дхауті, басті, неті, лауліки, тратака та капалабхаті.

  • Асана (санскр. - поза) для зміцнення. Описано тридцять дві асани.

  • Мудра (санскр. - печатка) для врівноваження. Описано двадцять п'ять мудр, до яких віднесено також концентрацію (дхарана) на п'ять елементів.

  • Пратьяхара (утримання почуттів, зосередження їх) для умиротворення. Описані настанови щодо контролю сприйняття, приведення чітти під контроль Атмана.

  • Пранаяма (наука про дихання) - полегшення. Описані необхідні умови для виконання пранаями, методи очищення наді перед пранаямою, а потім 8 видів затримки дихання: сахіта, сурьябхеда, уджджайї, ситалі, бхастріка, бхрамарі, мурчха, кевалі.

  • Дхьяна (споглядання) - розуміння. Описані стхула, джотір та сукшма дхьяни.

  • Самадхі (зосередження) - для зречення. Описано шість шляхів самадхі — дхьяна-самадхі, нада-самадхі, расананда-самадхі, лайя-самадхі, бхакті-самадхі та раджа-самадхі.

Наслідуючи цю систему, текст «Гхеранда-самхіти» складається з семи розділів і в основному зосереджений на шаткармах — тому іноді говориться, що в ньому описується гхаташтха-йога. У «Йога-сутрах» Патанджалі, наприклад, пояснюється восьмиступінчастий шлях йоги, в якому не описуються шаткарми та мудри, але вказуються яма, німа і додається дхарана. У останніх віршах тексту Геранда-самхіти, що описують самадхі, даються способи, від викладених Патанджалі.

«Йога-мала» Шрі К. Паттабхі Джойс

Найбільш поширеними та домінуючими в сучасному світі є школи Йоги, які продовжують спадщину Крішнамачар'ї. Його учнями були такі всесвітньо відомі та авторитетні вчителі, як Шрі К. Паттабхі Джойс, Б.К.С. Айенгар, Індра Деві та Т.К.В. Десікачар. Один з них — Шрі К. Паттабхі Джойс, який у своїй книзі Йога-Мала визначає концепцію Йоги як такої і розглядає її ключові аспекти. У ній також наведено докладний опис техніки виконання двох видів комплексу Сурья Намаскара та практичні вказівки до перщої послідовності Аштанга йоги. Детально описуючи техніки виконання асан та віньяс, Паттабхі Джойс постійно акцентує увагу на їх ефективному впливі на організм та психоенергетичну структуру практикуючого. Спираючись на стародавні тексти традиції йоги та зберігаючи її дух, Паттабхі Джойс викладає основні принципи практики пранаями, особистої дисципліни та правильної поведінки у житті, що ведуть до прогресу та еволюції свідомості. У жодній із досі виданих книг ви не знайдете цієї цінної практичної інформації, що спирається на особистий досвід одного з найбільших учених і практиків з тих, хто живе в наші дні, зберігачів традиції йоги.

"Ashtanga Yoga. The Practice Manual" / Аштанга Йога. Практичний посібник. David Swenson / Девід Свенсон

Девід Свенсон почав практикувати йогу в 1969 році у віці 13 років. 1973 року Девід Вільямс познайомив його з Аштангою. У 1975 році К. Паттабхі Джойс вперше приїхав до Америки, і Свенсон розпочав навчання у нього. Девід Свенсон вважається одним із передовіших інструкторів Аштанга йоги у світі.

"Як працює йога" Геше Майкл Роуч

Майкл Роуч (Michael Roach, 1952) - перша людина Заходу, яка двадцять років прожила в суворих умовах тибетських монастирів, заслужила титул геше - своєрідний «докторський ступінь» буддизму. Він заснував Проект зі збереження азіатської літературної спадщини (Asian Classics Input Project - ACIP), який є, напевно, найбільшим у світі зібранням манускриптів стародавньої Азії.

Майкл - автор кількох світових бестселерів, що популяризує духовні вчення Сходу. Крім того, він перекладач із санскриту та тибетської мови, його перу належить понад тридцять перекладів буддійських текстів.

У книзі «Як працює йога» Геше Майкл Роуч та його співавтор Крісті Макнеллі у казковій формі, просто та цікаво розповідають про секрети та глибинну суть йоги.

Ця книга може бути цікава не лише фахівцям, а й новачкам. З усіх книг про йогу, перекладених російською мовою, ця найбільш просто і захоплююче пояснює, що йога – не просто «східний фітнес», а насамперед філософія та спосіб життя.

"Пранаяма - шлях до таємниць йоги" Андре Ван Лісбет

Андре ван Лісбет (Van Lysebeth Andre) – відомий автор та вчитель йоги.

Переломним моментом у житті став 1987 рік, коли він почав навчатися на міжнародних курсах викладання Шивананда йоги. Це навчання зробило величезний вплив на його світосприйняття, і під час повернення з курсів Андре вже точно знав, що його основною професією стане професія вчителя йоги.

Дуже важливою для Андре ван Лісбета стала його зустріч із гуру Швамі Візну, засновником та керівником Міжнародного центру Шивананда йоги.

"Пранаяма - шлях до таємниць йоги", у цій книзі доступно для сучасного читача розкрито практично всі питання про Пранаяму і дана необхідна інформація про наді, чакри тощо.

Практичну частину цієї книги, як і всіх своїх попередніх робіт, Андре Ван Лісбет забезпечив усіма необхідними вказівками. Залишається побажати, щоб читачі не нехтували цією інформацією і даремно не ризикували, як це робили люди, які читали книги менш компетентних авторів.

"Йога. Безсмертя і свобода" Еліаде Мірча.

Книга видатного історика та феноменолога релігії Мірчі Еліаде давно стала класикою у дослідженнях такого фундаментального та унікального явища, як індійська йога. Автор представляє йогу як цілісний, багатоплановий, всеосяжний духовний універсум, різні елементи якого відповідають різним культурним рівням, станам свідомості та навіть верствам традиційного суспільства. Еліаде простежує витоки йоги в середовищі автохтонного, доарійського населення Індії, акцентує свою увагу насамперед на її ”докласичних” та ”некласичних” відгалуженнях, що стосується важливої ​​в контексті його наукової творчості зв'язку йоги з шаманізмом, проводить паралелі між індійською йогою та духовністю. Йога зі специфічної школи індуїстської філософії стає в простором, у якому шукаючий адепт, проходячи через випробування, долучається до цінностей безсмертя та свободи та набуває статусу дживанмукті - ”звільненого за життя”.